BiznesmanW świadomości wielu osób pracujących na etacie jest przeświadczenie, że to przedsiębiorca ma super warunki, że praca na własną rękę jest taka świetna. Czy jednak faktycznie rozwiązanie to ma same zalety i brak wad?

Dlaczego więc nie widać masowych zwolnień z firm i urzędów i rejestrację nowych działalności gospodarczych?

Wady własnej firmy

Będą szefem samemu sobie niestety musimy liczyć się z tym, że bierzemy na siebie całe ryzyko finansowe i nie tylko. Podatki oczywiście płaci się wtedy kiedy są dochody, ale już ZUS trzeba opłacać niezależnie czy mamy stratę czy zysk. Państwa nie interesuje to i tak czy siak trzeba co miesiąc zrobić przelew, jeśli mamy pracowników to także poręczamy za nich swoim własnym majątkiem i jeśli wpadniemy w długi to na ich pensje mogą zlicytować nawet prywatny majątek przedsiębiorcy. Nie każdemu przecież udaje się zarabiać krocie.

Zalety działalności

Nie można jednak stwierdzić, że własna firma to same wady. Zalet mimo wszystko wciąż jest wiele. Pierwsza z nich to zarobki uzależnione od tego jak sam przedsiębiorca się angażuje w prace (choć dla wielu to i wada). Nienormowane godziny pracy to kolejna zaleta, nikomu nie trzeba się tłumaczyć, że idziemy załatwiać swoje prywatne sprawy.

Tak naprawdę własna firma i praca na etacie to rozwiązania dla innych typów ludzi. Mobilizacja do pracy wcale nie jest łatwa, a jeśli mamy przełożonego, to choć zwykle się go nie lubi to zawsze pozytywnie wpływa on na naszą wydajność. Dla osób mocno zmotywowanych własna firma to idealne wyjście.

Dodaj komentarz