trener biznesuTrener każdemu z nas kojarzy się z osobą, która przekazuje innym swoje doświadczenie i umiejętności. Mówiąc trener najczęściej myślimy o wysiłku fizycznym i o trenerze np.: piłki nożnej, zapasów bądź innych sztuk walki, aerobiku itd. Jednak niewielu, którzy na codzień nie mają do czynienia z branżą biznesową myśląc o trenerze pomyśli o trenerze biznesu. Jak każda branża tak i ta, albo przede wszystkim ta potrzebuje ludzi z ogromnym doświadczeniem zawodowym (biznesowym), którzy oprócz wiedzy merytorycznej będą posiadali umiejętności, które pozwolą im na przekazanie posiadanej wiedzy i doświadczeń innym. Jest wiele firm, które poszukują tego typu szkoleniowców, ale mają wobec nich spore wymagania.

Najlepsi trenerzy biznesu

Najlepszy trener biznesu to osoba, która sama jest biznesmenem i to nie tylko z nazwy. Musi za nią przemawiać kilkuletnie doświadczenie w branży, a także umiejętności dydaktyczne. Wiele zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw ma różnego rodzaju mniejsze lub większe problemu i zadaniem trenera jest pokazanie za pomocą szkolenia jak te problemy mogą lub powinny być rozwiązane. Trener powinnien wczuć się niejako w rolę pracownika danego przedsiębiorstwa i pokazać, jak konkretny problem może być rozwiązany. Błędem popełnianym często przez trenerów po zakończeniu szkolenia jest całkowite odcięcie się od firmy i pracowników, których się szkoliło. Obecnie priorytem jest i to nie tylko w branży biznesowej budowanie wielofalowej relacji z klientem. Przecież firma wynajmująca szkoleniowca jest dla niego klientem i od jego doświadczenia i umiejętności zaprezentowania swojego programu, ale także w razie potrzeby uelastycznienie go do potrzeb danego przedsiębiorstwa zależy to czy w bliższej lub dalszej przyszłości firma zatrudni go ponownie np. do wyszkolenia nowej kadry. Często może być tak, że będzie potrzebny tylko chwilowo nie jako trener lecz bardziej jako konsultant i powinien tą rolę też umieć spełnić. Ważne są treści jakie trener ma do przekazania, ale także forma szkolenia. Osobami szkolonymi są osoby dorosłe i o tym musi trener pamiętać np. wtedy, gdy będzie musiał dodatkowo zmotywować je do działania i aktywniejszego uczestnictwa w szkoleniu.

Poznanie środowiska przed treningiem

Zawsze warto i to nie tylko z punktu widzenia trenera zapoznać się szczególnie w większych przedsiębiorstwach z osobami, które na stałe w firmie zajmują stanowisko szkoleniowców i np. wdrażają w obowiązki nowo przyjętych pracowników. Dobrze jest poznać ich metody szkolenia, wyniki jakie osiągają i dostosować lub znacznie przekształcic swój pakiet szkoleniowy w oparciu o zdobyte w ten sposób wnioski i metody działania. Można korzystać z doświadczenia innych w tym zakresie i poszerzać w ten sposób swoje doświadczenie zawodowe, gdyż takie osoby lepiej znają swoich kolegów – ich mocne i słabe strony. Kierując się tym możemy pomóc szkolonym przez nas pracownikom osiągnąć maksimum ich możliwości przez, co będą bardziej kreatywni i wydajni w swojej pracy, a dzięki temu my zyskamy opinię świetnego trenera, który umie poznać i dostosować się do każdej sytuacji, a przeprowadzone przez nas szkolenia będą zawsze zwieńczone sukcesem naszym i firmy, która nas zatrudniła na stanowisku trenera.

Dodaj komentarz