kierownica, autoNiezależnie czy kupujemy auto nowe czy stare, zawsze bardzo ważna jest marka auta. Dla jednych liczy się prestiż a dla innych właśnie stereotypy odnośnie. W Polsce większość kierowców ma wypracowane zdanie na temat większości marek. Zwykle oczywiście chodzi o awaryjność takich aut. Jest to zakrojone nawet nie tylko na marki, ale nawet państwa w jakich auta są produkowane.

Auta niemieckie

Szczególnie w Polsce zdobyły wręcz legendarną opinię aut bezawaryjnych. Volkswageny(razem z markami grupy VW) i Mercedesy w szczególności w naszym kraju są uważane za bardzo solidne auta, BMW jednak już mniej.

Auta francuskie

Citroeny, Renault i Peugeoty niestety nie cieszą zbyt dobrą opinią co zresztą widać po cenach pojazdów używanych. Auta w tym samym wieku co niemieckie są nawet o 30-40% tańsze.

Auta japońskie

XXI wiek to prawdziwy złoty czas japońskiej motoryzacji, która już wcześniej była uznawana za niezawodną, jednak teraz wręcz Toyota, Honda, Mazda i Mitsubishi już na stałe w naszej świadomości będą kojarzyły się z niezawodnością. Szczególnie Toyota mocno wypracowała sobie tą opinię i także dzięki temu stała się liderem światowej motoryzacji w latach 2008-2010 i teraz od 2012 roku.

Auta włoskie

Fiaty nie cieszą się dobrą opinią, choć niewątpliwie polscy kierowcy mają sentyment do tej marki. Alfa Romeo to przepiękne auta, które jednak są znane z tego, że wręcz warto wynająć prywatnego mechanika.

Auta amerykańskie

Chociaż General Motors przez ponad 70 lat był liderem światowej motoryzacji, to w Polsce auta tego koncernu nie są popularne i nie mają jednoznacznej opinii wśród polskich konsumentów.

Ile warte są stereotypy?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że wiele części samochodowych jest produkowana przez kilka firm na świecie, a np. jednostki napędowe jednej marki często pojawiają się w wielu innych. Przykładem może być ABS, którymi głównymi producentami jest Bosch oraz ATE. Nowe auta są więc większości dość podobne i jeśli chodzi o awaryjność to różnią się od siebie tylko nieznacznie.

Dodaj komentarz