Kobieta kierowcaJazda samochodem to dość wymagające zadanie. Do tego jest to ogromna odpowiedzialność, bo samochód to maszyna, która może stać się w pewnym sensie bronią. Jadąc autem odpowiadamy nie tylko za życie swoje czy pasażerów, ale i innych uczestników ruchu. Choćby ze względu na to trzeba zdać egzamin na prawo jady, aby móc poruszać się po publicznych drogach.

Tak długo jak obie płcie jeżdżą samochodami, taki funkcjonuje kilka stereotypów o tym kto lepiej jeździ. Kobiety mają jeździć bezpieczniej, ale częściej powodują drobne stłuczki. Czy tak faktycznie jest?

Kobieta za kółkiem

Stereotypowa kobieta za kierownicą jest nieprzewidywalna, może nagle wykonać jakiś nieprzewidziany manewr. Bardzo często dzieje się tak kiedy rozmawia przez telefon, bo to właśnie kobiety zdecydowanie najczęściej otrzymują mandat właśnie za to złamanie przepisów. Jednak najczęściej wymienianym problemem jest to, że mają problemy z parkowaniem. Problem ten jest dość mocno opisywany przez naukowców i faktycznie się potwierdza. Wynika to z gorszej wyobraźni przestrzennej. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale mówimy o ogóle.

Facet za kółkiem

Także na temat panów nie brakuje obiegowych opinii. Jedną z podstawowych jest to, że uważają siebie za najlepszych kierowców na świecie. Jeżdżą dość brawurowo i za nic mają zasady bezpieczeństwa. Są najczęściej karani za brak pasów. Najczęściej też przekraczają prędkość. Powodują także najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym i zdecydowanie najczęściej prowadzą na tzw. podwójnym gazie.
Trudno zbadać o ile te stereotypy są prawdziwe, w szczególności, że nie ma żadnych danych zestawiających statystyki z średnią liczbą przejechanych kilometrów. Trudno więc potwierdzić kto rzeczywiście lepiej i bezpieczniej jeździ samochodem.

Dodaj komentarz