problem młodychKraj nad Wisłą boryka się z wieloma problemami. Korupcja, kolejki do lekarzy, bezrobocie – wszystko to jednak nie jest tak niebezpieczne dla przyszłości jak wyzysk i brak ochrony młodych ludzi. Pomimo jednego z najlepszych wskaźników rozwoju z Polski wciąż ucieka wiele młodych ludzi, społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie a dzieci rodzi się niewiele.

Ogromne bezrobocie wśród młodych

O ile samo bezrobocie w naszym kraju jest stosunkowo duże to już wśród młodych należy do najgorszych w Europie – około 27 procent. Nawet Ci, którzy są zatrudnieni często nie mogą liczyć na umowę o pracę. Szczególnie młodym kobietom pracodawcy wyjątkowo rzadko oferują etat. Najczęściej pracują o tzw. umowy śmieciowe, które nie dają żadnego bezpieczeństwa finansowego. Sam fakt dużego bezrobocia wśród takich osób nie jest największym problemem.

Brak warunków dla nowych rodzin

Kolejnym problemem już nie tylko samych młodych ludzi, ale nas wszystkich w przyszłości jest fakt, że młodym parom ciężko jest w naszym kraju zakładać rodziny. Jeśli sami ledwie wiążą koniec z końcem, praca raz jest, a raz nie, to na pewno nie będą decydowali się na dziecko. Czym to skutkuje dla całego społeczeństwa? Faktem, że za kilkadziesiąt, a może nawet kilkanaście lat nie będzie miał kto pracować na emerytury. System emerytalny w Polsce już teraz jest w rozsypce, a osób w wieku produkcyjnym jest tylko mniej. Dojdzie więc do absurdalnego wydłużenia wieku emerytalnego, co jeszcze mocniej przyczyni się do bojkotu tego systemu i jego upadek – który nawet trudno sobie wyobrazić.

Dodaj komentarz