OgieńSzukanie oszczędności na ogrzewaniu to coś zupełnie normalnego. Każdy kto przymierza się albo do zmiany sposobu ogrzewania lub budujący swój pierwszy dom zawsze spędza bardzo dużo czasu nad tym tematem. Do wyboru jest naprawdę wiele rozwiązań, począwszy od zwykłego pieca na węgiel, a kończąc na ogrzewaniu gazowym. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań staje się pellet – czym jest i czy warto w niego inwestować?

Czym jest pellet

Opał ten to paliwo stałe, pochodzenia drzewnego. Konkretnie są to sprasowane odpady drzewne, które oferuje się najczęściej w formie drobnych walców o długości ok. 2-4 cm. Powstaje z wielu rodzajów drewna, zwyczajnie z tego co pozostaje np. w tartakach. Można go kupić w workach po ok. 15-20 kg, Big-Bagach lub luzem. Jest z powodzeniem stosowany w piecach z podajnikiem.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim opał ten ma podobną opłacalność jak ekogroszek, a nawet jeśli uda nam się znaleźć dobre źródło nawet taniej. Jest to też na pewno główna konkurencja dla ekogroszku, ale ma przewagę pod względem czystości. Po pellecie nie pozostaje wiele popiołu, a piec jest zdecydowanie czystszy niż w przypadku innych paliw stałych. Dużą wygodą są także nowoczesne piece przystosowane do pelletu, są one bowiem wyposażone nawet w zapalarkę czyli piec sam rozpala się i gasi w razie potrzeby. Przy ekogroszku kiedy np. występuje dłuższa przerwa w dostawie prądu piec wygasa i trzeba go rozpalać co wcale nie jest przyjemne.

Wiele osób chwalących pellet twierdzi także, że podajnik mogą uzupełniać w białej koszuli i kapciach. Przy ekogroszku zwykle zapełnienie całego zbiornika musi być zakończona solidnym prysznicem nawet jeśli mamy dość wilgotny opał.

Dodaj komentarz