drewno opałowe, sosnaMieszkając w bloku ogrzewanie niewiele interesuje właścicieli, ma być ciepło i w miarę tanio. Tak też zwykle jest, bo pojawiają się w tym wypadku korzyści skali, czyli w tak dużym budynku jak blok ogrzanie jednego metra kwadratowego jest tańsze niż tej samej powierzchni w domku jednorodzinnym. Dlatego też właściciele domków szukają sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania.

Jest wiele rodzajów opału, począwszy od gazu ziemnego, oleju opałowego, przez węgiel i ekogroszek, a kończąc na pelecie czy drewnie. Właśnie ten ostatni opał interesuje nas teraz najbardziej.

Koszt ogrzewania domu drewnem kominkowym

Decydując się na ten rodzaj opału powinniśmy być przygotowani na koszt około 1400 zł – 1600 zł w domu o powierzchni ok. 120 metrów kwadratowych, dość mocnej zimie i okresie grzewczym 6 miesięcy. Taka cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku innych rozwiązań grzewczych bo już gazem ogrzejemy za nawet trzykrotność tej kwoty, olejem opałowym nawet więcej, węglem czy ekogroszkiem zapłacimy o kilka set do tysiąca złotych więcej. Drewno kominkowe może być więc bardzo ciekawym rozwiązaniem grzewczym. Szczególnie jeżeli bierzemy pod uwagę koszty ogrzania domu. drewno opałowe, kominkowe

Instalacja do ogrzewania drewnem

drewno opałoweSą dwa główne sposoby ogrzewania domu drewnem. Mniej popularnym jest stosowanie drewna opałowego w piecach z rusztem. Zwyczajnie palimy wtedy nim jak węglem. Teraz część osób stosuje piece retortowe z dodatkowym rusztem, pozwala to łączyć wygodę stosowania pieca z podajnikiem na ekogroszek i od czasu do czasu drewna opałowego.

Ostatnio bardziej popularne jest ogrzewanie drewnem dzięki kominkom, które mają płaszcz wodny. Możemy więc cieszyć się wyglądem palonego drewna w salonie, a przy okazji ogrzewać cały dom. Wygląda to tak, że we wnętrzu kominka znajdują się rurki z wodą, która odprowadza ciepło z paleniska do naszych grzejników, najczęściej dzięki pompce. Wiele osób nawet rezygnuje z innych rodzajów ogrzewania na rzecz właśnie drewna kominkowego, jednak w takich wypadkach warto mieć akumulator ciepła, pozwoli on bowiem dłużej utrzymywać ciepło, ale kosztem dłuższego rozgrzewania domu.

Dodaj komentarz