kawaPoniedziałek rano, za kilkadziesiąt minut trzeba wyjść z domu, aby nie spóźnić się do pracy. W tym momencie bardzo często pomaga nam filiżanka lub kubek małej czarnej. Kawa już od wieków była znana jako sposób na orzeźwienie i źródło energetycznego „kopa”. Do europy trafiła w XVI wieku i w tej chwili jest uznawana za jedną z najpopularniejszych używek na całym świecie. Faktycznie większość z osób pracujących dziennie wypija przynajmniej jedną filiżankę dziennie.

Uzależnienie od kawy

Warto się jednak zastanowić, czy faktycznie codzienne picie kawy ma sens. Główną substancją pobudzającą tego napoju jest oczywiście kofeina, od której jednak można się uzależnić. Co ważne efekty jej działania słabną im częściej zdarza nam się ją przyjmować. Powoduje to oczywiście, że z czasem kawosz przyjmuje jeszcze więcej kawy. Jedna filiżanka dziennie to jeszcze nie problem, jednak już pijąc częściej możemy narazić swoje zdrowie.

Wady picia kawy

Spożywanie dużej ilości kawy może obciążać serce, jest ona także zdecydowanie odradzana osobom z tendencjami do nadciśnienia. Co też bardzo ważne, wypłukuje z organizmu magnez, który przecież jest odpowiedzialny za naszą sprawność umysłową. Paradoksalnie więc pijąc kawę chcemy poprawić swoją wydajność, to przy kolejnej filiżance możemy doprowadzić do odwrotnych skutków.
Z kawą tak jak ze wszystkim – trzeba znać umiar. Warto też pamiętać, że mleko niewiele orzeźwiające właściwości kawy, a przy tym napój ten tak samo wypłukuje magnez.

Dodaj komentarz