warzywaTeoretycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to co jemy ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest nawet powiedzenie – jesteś tym co jesz. Ta ogólna prawda tyczy się również dzieci, dla których to co jedzą jest dużo ważniejsze niż w przypadku dorosłych, gdyż wszystko co maluch je będzie miało wpływ na jego przyszłe życie i zdrowie. Poniżej kilka wskazówek dotyczących karmienia dzieci i niemowląt.

Karmienie piersią najlepsze

W dzisiejszych czasach mówi się, że mleka modyfikowane produkowane przez olbrzymie koncerny są prawie tak zdrowe jak mleko matki. I to prawda, ale jeżeli mamy tylko taka możliwość to warto karmić dziecko piersią jak najdłużej. Mleko mamy jest dokładnie takie jakie być powinno, zawiera wszystkie niezbędne składniki, zaspokaja pragnienie i głód jednocześnie. Poza tym zawiera cenne przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobami.

Ważne witaminy

W pierwszych latach życia dziecka jego rozwój jest bardzo intensywny, dlatego bardzo ważne jest, aby z pokarmem dostawało wszystko czego potrzebuje. Niezbędne są białka, węglowodany i oczywiście witaminy, które najlepiej przyswajają się z jedzeniem. Dlatego menu dziecka powinno być kolorowe, pełne sezonowych warzyw i owoców podawanych na surowo lub gotowanych na parze.

Ostrożnie z wagą

Rodzicom często wydaje się, że ich dzieci jedzą za mało i na siłę wpychają w nie dodatkowe porcje. Jest to ogromny błąd, który w przyszłości może doprowadzić nie tylko do otyłości dziecka, ale również groźnych chorób tj. cukrzyca. Należy również ograniczyć lub wyeliminować z diety dziecka słodycze, sól i fast foody zawierające niezdrowe tłuszcze zwierzęce.

Dodaj komentarz