DzieckoNad tym jakie są najlepsze metody na wychowanie grzecznego i mądrego dziecka nie ma jednego, uniwersalnego sposobu. Każde dziecko jest inne i potrzebuje czegoś innego. Jedne dzieci motywuje tylko kara, inne wprost przeciwnie – kara totalnie zniechęca do czegokolwiek. Jednak niektóre żelazne zasady wychowania możemy, a nawet powinniśmy stosować w stosunku do wszystkich dzieci. Ich wprowadzanie z pewnością nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.

Przede wszystkim dużo miłości

Może niektórych, zwłaszcza rodziców preferujących tzw. zimny chów, to zdziwi, ale dla dziecka od samego początku najważniejsza jest miłość i czułość okazywana przez mamę i tatę. Dzięki przytulaniu, noszeniu, głaskaniu dziecko czuje się bezpiecznie, jest spokojniejsze i wie, że jest kochane. Maluchy wychowywane w miłości są mniej agresywne w przyszłości i sprawiają mniej problemów wychowawczych. Za to dzieci, którym w dzieciństwie szczędzono przytulania, często karano są zamknięte w sobie, mają problemy z samooceną, nie potrafią poprawnie nawiązywać kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego po pierwsze – kochać, tulić, chwalić.

Dyscyplina i konsekwencja

Oczywiście to, że kochamy nasze dziecko i mu to okazujemy nie rozwiązuje wszystkich naszych problemów. Dziecko musi mieć jasno wyznaczone reguły, musi wiedzieć co mu wolno, a czego nie może robić. Musi również czuć, że pewne rzeczy się nie zmieniają, są stałe. Rodzice nie powinni ulegać dziecku zbyt często i zmieniać zdania pod naciskiem jego próśb. Bardzo negatywnie wpływa również na dziecko rozbieżność poglądów pomiędzy rodzicami – powinni oni mieć wspólne stanowisko względem pewnych spraw i nie podważać autorytetu drugiego rodzica przy dziecku. Dyscyplina i konsekwencja również są potrzebne dziecku, gdyż dają poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz