okoWiększość z nas przyjmuje widzenie jako coś oczywistego, umiejętność, którą mamy od urodzenia. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić życia po utracie wzroku, a pomimo to zupełnie go nie szanujemy. Wiemy, że najbardziej naszym oczom szkodzi długa praca przy komputerze, rzadkie wizyty u okulisty i noszenie źle dobranych do naszej wady okularów. Niestety takie zaniedbania mogą w przyszłości skończyć się dla nas tragicznie.

Zaćma

Na początku tej choroby wydaje nam się, że widzimy wszystko przez brudną lub zaparowaną szybę. Wieczorem światła mają dookoła siebie błyszcząca poświatę. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki i nieleczona zmienia kolor źrenic z czarnego na mętny szary. W końcowym stadium tej choroby pacjent odróżnia jedynie światło i ciemność. Na szczęście w porę rozpoznana da się leczyć, a w najgorszym przypadku operować.

Jaskra

Choroba ta może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, poprzez stopniowe zawężanie pola widzenia. Jaskra spowodowana jest zaburzeniami ciśnienia w gałce ocznej, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba ta jest na tyle niebezpieczna, że każdy kto ukończył 40 rok życia powinien się zgłosić do okulisty i wykonać profilaktyczne badanie w kierunku wykrycia jaskry.

ADM

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem objawia się m. in. kiedy nagle proste linie zaczynają nam falować, drukowane litery są rozmazane, przedmioty zmieniają kształt i rozmiar. Również soczyste barwy staja się jakby bardziej spłowiałe. Nie ma niestety skutecznej metody leczenia tego zwyrodnienia. Można jedynie wspomagać oczy gotowymi preparatami zawierającymi wit. C i E.

Dodaj komentarz