noworodekBiegunka często męczy niemowlęta i małe dzieci. Może mieć wiele przyczyn, ale na szczęście najczęściej szybko mija. Niestety u dzieci, zwłaszcza tych do pierwszego roku życia, może wyrządzić spore szkody, dlatego nigdy nie powinniśmy jej lekceważyć. Maluch traci podczas biegunki dużo wody oraz innych składników mineralnych, a to może doprowadzić do odwodnienia.

Czy to już biegunka?

W zależności od wieku i sposobu żywienia, dzieci mają różny rytm dnia i wypróżnień. Nie każda luźna kupa jest od razu biegunką. Mówimy o niej, kiedy dziecko oddało więcej niż pięć półpłynnych stolców podczas 12 godzin. Nie można lekceważyć również takich objawów jak ropa, krew czy śluz w kupie.

Niebezpiecznie u niemowlaka

Noworodki i niemowlęta karmione piersią mogą robić kupę nawet po każdym karmieniu. Jeżeli przy tym nie pojawiają się żadne inne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju. Lekka biegunka może wystąpić u niemowląt, u których akurat rozszerzamy dietę. Są one wtedy reakcją na alergizujący pokarm. Biegunka może wystąpić również podczas ząbkowania.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Jeżeli widzimy, że dziecko ma biegunkę powinniśmy mu jak najczęściej podawać wodę do picia. Jeżeli karmimy niemowlę piersią, przystawiajmy je do piersi na żądanie. Warto zaopatrzyć się również w specjalne środki nawadniające z apteki. One z pewnością nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

Dodaj komentarz